Aké obliečky u nás zakúpite

Posteľné obliečky z bavlny sú veľmi príjemné na dotyk, patria k najobľúbenejším druhom. Majú veľa dobrých vlastností - hrejú, dobre sajú, sú mäkké a pružné. Čo nám možno vadí, je to, že sa krčia a je teda nutné ich žehliť. Obliečky sa perú na vyššiu teplotu, čím sa tiež vylepšujú hygienické vlastnosti.

 

Krepové obliečky sú tiež vyrobené z bavlny, avšak zvlnená úprava látky zabraňuje prílišnému pokrčeniu. Ich hlavnou prednosťou, teda okrem toho že sa nemusia žehliť, je určite zvýšená hrejivosť, majú dobré izolačné vlastnosti aj nasiakavosť. Ovšem krepový povrch nie je každému príjemný. Nemali by sa prať pri príliš vysokých teplotách a odstreďovať pri veľkých otáčkach.

 

Máloktoré posteľné obliečky sú lepšie pre zimné obdobie než flanelové. Radia sa medzi najlacnejšie luxusné varianty. Vďaka jemným chĺpkom sú hrejivé a mäkké. Vyžadujú žehlenie, ale v porovnaní s klasickou bavlnou sa tak rýchlo nepokrčia.

 

Damaskové obliečky sú vyrobené z kvalitnej česanej priadze (egyptská bavlna), ktorá je veľmi husto tkaná. Práve vďaka tomu a použitej atlasovej väzbe, má nádherný, neodolateľný hodvábny lesk. Damask je veľmi príjemný na dotyk a ľahko sa udržiava. Vyznačuje sa dlhou životnosťou a preto ho mnoho ľudí, stále považuje za najluxusnejší materiál pre posteľnú bielizeň.

 

Viskóza a deväťdesiat percent mikrovlákna - také je zloženie tohto druhu obliečok. Mikrovlákna, ako už je z názvu zrejmé, tvoria veľmi malé vlákna (jemnejšie než 1 tex), ktoré sú ešte tenšie, než prírodný hodváb. Napríklad bavlnené vlákno je 3x hrubšie, vlna 4x. Práve z tohto dôvodu, že sa jedná o veľmi husto pletený materiál, je u neho obmedzená priestupnosť peľov a roztočov, materiál je preto veľmi vhodný pre alergikov. Z funkčného hľadiska má mikrovlákno podobné vlastnosti ako bavlna, teda vysoké absorpčné schopnosti a pevné vlákna. Takéto obliečky sa naozaj hodia pre každého človeka - v lete chladia a v zime pekne zahrejú. U mikrovlákna platí rovnako ako u krepu, že nemusí byť každému príjemné.

 

Satén je symbolom luxusu a elegancie, ktorá je pre moderné spálne typická. Každému však jemné a kĺzavé posteľné obliečky nevyhovujú. Studené saténové obliečky, vyrobené z polyesteru, nahradili teraz veľmi populárne saténové obliečky zo 100% bavlny. Takzvaný bavlnený satén nechladí, je príjemný na dotyk a pre svoju jemnosť a hebkosť je stále obľúbenejším a žiadanejším materiálom.

 

Obliečky z mikroflanelu patria medzi jedny z najnovších materiálov vhodných pre chladné počasie. Nech už sa volá mikroflanel alebo mikroplyš, vždy ide o 100% polyester, ktorého vlákna sú 3x jemnejšie ako je tomu pri prírodnej bavlne. Vďaka tomu sú obliečky na dotyk tak príjemné a hebké. Vlákna sú veľmi jemné, pretože je materiál husto pletený, je pri ňom teda obmedzená priestupnosť plynov a roztočov. Mikroflanel je teda veľmi vhodný pre alergikov. Zásadný rozdiel medzi mikrovláknom a mikroflanelom je v dĺžke vlasu. Mikrovlákno je vlastne hladká plátnová väzba, pričom mikroflanel má dlhší vlas (chlp) a je omnoho viac hrejivý. Na dotyk máte naozaj pocit, že hladíte plyšového medvedíka. Práve vďaka dlhšiemu chlpu a veľkému množstvu jemných vlákien sú mikroflanelové obliečky naozaj veľmi hrejivé a pomaly vytlačujú z trhu klasický bavlnený flanel.

 

Potrebujete poradiť ? Aké obliečky u nás zakúpite

Vaše meno, priezvisko, firma
Váš email
Váš telefón
Vaša otázka
     viac informacii